International Standards at Desert Storm II

International Standards at Desert Storm II

Desert Storm II that was held at the coastal town of Walvis Bay was a huge success and of International standard with more than 180 Martial Arts students from nine countries participated.
The competition consisted of Semi-Contact, Points, Full Contact and Low Kicks in kickboxing, Muay Thai, Kata series, Fitness Competition, Krav Maga and Brazilian Jiu-Jitsu, was also National Qualifiers for the Namibian Kickboxing Federations (NFK) students. “I’m particularly proud of each student, who fought. It takes courage to step in the ring and I respect each fighter. It was indeed an honor to host our International Martial Artists and the Namibian Teams” Anita De Klerk President of the NFK said.
Anita thanked the parents, supporters and everyone that assisted with the success of the championships,
Vice President Ring Contact Fighting Arts South Africa Gert Kotzee said “The Namibian Kickboxing Federation has hosted an excellent tournament and it is evident that there is a tremendous growth since the first Desert Storm hosted on 2017. It was an honor to be part of such a event and Namibians are great ambassadors for Ring Contact Fighting Arts Inter-national.
The results were;
Semi-Contact division:
Men – 100Kg + ADVANCED:
1. MJ van der Merwe
2. Arne du Toit
Men – U 90kg OPEN:
1. Peter Aphane
2. Oliver Becker-Stauder
Men – U 85kg BEGINNERS:
1. Rohan Kotze
2. Heinrich Andreas
3. Martin Nandu
Men – U 78kg ADVANCED:
1. Llewellyn de Jager
2. Jacobus Potgieter
Men – U 68kg BEGINNERS:
1. Deveraux Hendricks
2. Virgill Ruthford
3. Jeremy Fredericks
Men – U 65kg ADVANCED:
1. Dwililo Chimidza
2. Rebaone Malefho
3. Hirukevi Muhipa
Boys – U 55kg OPEN:
1. Humphrey Mulenga
2. Thabiso Mkhwebane
Boys – U 105kg BEGINNER:
1. Hugo Schoonbee
2. Shaiden Solomon
Boys – U 95kg BEGINNERS:
1. James Dean Goagoseb
2. Juan Johnson
3. Anco Snyman
Boys – U 80kg BEGINNERS:
1. Freddie van Wyk
2. Kyle Davids
Boys – U 65kg BEGINNERS:
1. Jan Willem van Zyl
2. Jade Huner
3. Samuel Haakuria
Boys – U 70kg BEGINNERS:
1. Tanaka Kimbini
2. Herman Lombard
Boys – U 61kg BEGINNERS:
1. Alex Llukena
2. Ruben van Rooyen
Boys – U 55kg BEGINNERS:
1. Stephen Fourie
2. Williy Hanno de Klerk
Boys – U 50kg ADVANCED:
1. Ethan Snyders
2. Seebetter Mwinga (no-show)
Boys – U 48kg BEGINNERS:
1. Cruzzito Noble
2. Joshua Myburgh
3. Hugo Jones
Boys – u 40kg BEGINNERS:
1. Giano Alcock
2. Ruan van Rooyen
Boys – U 40kg BEGINNERS:
1. John Carter Mouton
2. Jay Cee Greyton
Boys – U 35kg ADVANCED:
1. Nathan Slinger
2. Nathan Opperman
Boys – U 35 KG BEGINNERS:
1. Tristan Green
2. Guanito Noble
3. Johannes Blaauw
Boys – U 30kg ADVANCED:
1. Wade Slinger
2. Ndumiso Mkhwebane (No Show)
Boys – U 30kg BEGINNERS:
1. Raymundo Bowe
2. Riego Julie
3. Stefan Zerbe
Boys – U 20kg BEGINNERS:
1. Bandile Mnisi
2. Aaron Christian Mouton
Ladies – U 90kg BEGINNERS:
1. Arnett Nolte
2. Elize Arangies
Ladies – U 70kg BEGINNERS:
1. Ankia Rentzke
2. Marchell Vermaak
Ladies – u 65kg ADVANCED:
1. Dawn Spangenberg
2. Charlie Stetler (No Show)
Girls – U 60kg ADVANCED:
1. Stephanie Schoonbee
2. Ane Nel
3. Ariana Nasilowski
Girls – U 60kg BEGINNERS:
1. Tharina Louw
2. Camilla Agenbach
3. Lea van Keunen
Girls – U 55-45kg BEGINNERS:
1. Mia Kittler
2. Fiona von Koenen
Girls – U 35kg BEGINNERS:
1. Xanthe Snyman
2. Antonique Zerbe
3. Joeke Janse van Vuuren
Points sparring:
Men – 100kg + BEGINNERS:
1. MJ van der Merwe
2. Arne du Toit
Men – 60-90kg OPEN:
1. Mdubusi Mahlangu
2. Oliver Becker-Stauder
3. Peter Aphane
Boys – 85-105kg BEGINNERS:
1. Kyle Davids
2. Shaiden Solomon
3. Hugo Schoonbee
Boys – 80-95kg BEGINNERS:
1. Anco Snyman
2. James Dean Goagoseb
Men – 60-85kg BEGINNERS:
1. Llewellyn de Jager
2. Deveraux Hendricks
3. Martin Nandu
Men – 60-80kg BEGINNERS:
1. Rohan Kotze
2. Hirukevi Muhipa
Boys – 55-70kg BEGINNERS:
1. Tanaka Kimbini
2. Stephen Fourie
3. Herman Lombard
Boys – U 55kg ADVANCED:
1. Thabiso Mkhwebane
2. Humphrey Mulenga
Men – U 45-75kg ADVANCED:
1. Sipho Mthimkhulu
2. Dwililo William Chimdza
3. Rebaone Malefho
Boys – U 45-50kg BEGINNERS:
1. Cruzzito Noble
2. Joshua Myburgh
3. Hugo Jones
Boys – U 17-42kg BEGINNERS:
1. Bandile Mnisi
2. Wade Slinger
3. Raymundo Bowe
Boys – U 40-65kg BEGINNERS:
1. Jan Willem van Zyl
2. Jade Hunter
Boys – U 35-60kg BEGINNERS:
1. Ethan Snyders
2. Ruben van Rooyen
Boys – U 30-40kg BEGINNERS:
1. Nathan Slinger
2. Giano Alcock
3. Ruan van Rooyen
Boys – U 20-40kg BEGINNERS:
1. Riego Julie
2. Stefan Zerbe
3. John Carter Mouton
Ladies – U 55-86kg BEGINNERS:
1. Ankia Rentzke
2. Marchell Vermaak
3. Rebecca Mitchinson
Girls – U 55-75kg BEGINNERS:
1. Joshlin Myburgh
2. Camilla Agenbach
3. Stephanie Schoonbee
Girls – U 55kg BEGINNERS:
1. Mia Kittler
2. Ariana Nasilowski
Girls – U 36kg BEGINNERS:
1. Antonique Zerbe
2. Joeke Janse van Vuuren
3. Xanthe Snyman
Fitness challenge:
Junior U14 years FEMALE:
1. Joeke Janse van Vuuren
2. Xanthe Snyman
Junior U14 years MALE:
1. Raymundo Bowe
2. John Carter Mouton
3. Riego Julie
Junior 14-18 years FEMALE:
1. Mia Kittler
2. Ariana Nasilowski
3. Menorah van Wyk
Junior 14-18 years MALE:
1. Tristan Green
2. Guanito Noble
3. Ethan Snyders
1. Jade Hunter
2. Kyle Davids
3. James Dean Goagoseb
Senior 18-40 years FEMALE:
1. Dawn Spangenberg
2. Ankia Rentzke
3. Rebecca Mitchinson
Senior 18-40 years MALE:
1. David Machikisa
2. Waler Chiteto
3. Bruce Gumbo
1. Actions Winya
2. Knowledge Nyamhoka
3. Hirukevi Muhipa
Jiu-Jitsu:
Junior division:
1. Ronald Fourie
2. Messias Luhumo
3. Giano Alcock
1. Tanaka Kimbini
2. Stephen Fourie
3. Tharina de Jager
Lightweight:
1. Regan Diergaardt
2. Martin Gunther
Middleweight:
1. Pascale Sander Nunes
2. Mailson Jaoquim
3. Llewellyn de Jager
Heavyweight:
1. Befree Shoombe
2. Arne du Toit
3. Jan Gouws
Advanced Division:
1. Rodrigo dos Santos Lima
2. Nilson Coelho
Open Divison:
1. Delano Müller
2. Rudolf Hoaeb
Krav Maga:
Mini Krav:
1. Joslin Owoses
2. Nathan Kisting
3. Philip Meyer / Kevin Coetzee
/ Stiaan Hefer
Junior Krav U Blue Belts:
1. Tharina de Jager
2. Caitlyn Smit
3. Menorah van Wyk
Junior Krav Under belts:
1. Delano Muller
2. Daniel van Wyk
3. Luke Kotze
Senior Krav Under belts:
1. Martin Nandu
2. Meldin Nolte
Senior Krav Black Belts:
1. Elmo Erasmus
2. Jan Gouws
3. Marchell Vermaak
Series / Kata division:
Team 1:
1. Mia Kittler
2. Ane Nel
3. Joshlin Myburgh / Ariana
Nasilowski
Team 2:
1. Deveraux Hendricks
2. Ethan Snyders
3. Shaiden Solomon
Team 3:
1. Ankia Rentzke
2. Stephanie Schoonbee
3. Camilla Agenbach
Team 4:
1. Cruzitto Noble
2. Joshua Myburgh
Team 5:
1. Hirukevi Muhipa
2. Anco Snyman
3. MJ van der Merwe
Advanced Junior:
1. Thabiso Mkhwebane
/ Delano Muller
Advanced Senior:
1. Martins Mkhwebane
2. Bafana Mayisela

You must be logged in to post a comment Login